Många av Garmins navigatorer har möjlighet att påverka den automatiska ruttgenereringen, genom att ange vägtyper som man inte vill åka på. En del kan också hålla reda på preferenser för vägtyper som man faktiskt vill åka på. De mer avancerade kan dessutom lagra specificerade områden eller vägar som man inte vill passera, av någon anledning.
Exakt vilka inställningar som finns beror på vilken modell det gäller. Bland de olika saker som man kan ställa in att undvika finns ofta u-svängar, betalvägar, motorvägar, grusvägar, kollektivfiler, trafikproblem och färjor. Efter att ha fått, i mitt tycke, märkliga rutter på flera modeller har jag, efter ett ihärdigt diskuterande med "Nisse på Garmin" redat ut att det är ett missförstånd i översättningen av "motorvägar" (amerikanska "highway").
På svenska är det ingen större tvekan om vad folk tänker på när man säger "motorväg". Skilda körfält och planskilda korsningar. Men i USA sorterar man upp "highway" i flera olika typer. De kallar dem för "interstate highways" (freeways), major highways och minor highways och kanske ännu fler. En bättre svensk översättning, en som stämmer med hur mojängen gör när den räknar rutterna, vore "landsväg".
För svenska förhållanden verkar det som om navigatorer som Zumo 550 och GPSmap 60 CSx försöker undvika allt ner till och med länsvägar (alltså nummer upp till 499), när man ställer den på att undvika motorvägar. Fast inte helt och hållet heller. Det verkar även som om gränsen för hur mycket det får "kosta" (alltså hur mycket längre tid/sträcka en väg vid sidan om landsvägarna får innebära) är ganska snävt satt. För en del rutter som jag har provat har navigatorns ambitioner att undvika landsvägar i början på rutten lett till mer landsväg i slutet, rent av...
Den iQue 3600a som jag också testade med fattar andra beslut. Där liknar rutterna mer det man får om man i Mapsource sätter preferensen nära vänstra kanten (små/stora vägar), när man ställer den på "avoid highways" (svenska finns inte på 3600a).
Om du använder den här funktionen på exempelvis en Zumo, så tänk "landsväg" istället för "motorväg", för att bättre förstå varför rutten blir som den blir. Jag upptäckte själv det här när vi använde Zumon till att räkna ut en rutt som skulle vara lämplig för en moped. På motorvägar i svensk bemärkelse får den ju inte köra, men på det mesta av det som amerikanerna tydligen kallar för highway hade det gått bra.