Jag ansvarade (med RuneO som trygg kökarl) för gårdagens tur till Älvkarleby och blev lite snopen när GPS:en visade annat vägval i går än vid rekningen för en vecka sedan.
Ruttet (som lagts upp i datorn) består av ca 60 punkter. Mot slutet av rutten visade GPS:n plötsligt annat vägval. Vissa sträckor valdes mindre vägar och grus i stället för asfalt.
Nu har jag fått veta att en rutt inte ska bestå av mer än 49 punkter.
Nu till mina frågor.
Kan det vara så att Zumon efter passerade 49 punkter själv rekade vidare på egen hand och valde en väg som skiljer sig från programmet i datorn?
Skulle det göra någon skillnad om Zumon hade varit inställd på andra valda vägtyper eller vägval (närmast/snabbast).
Hoppas ni förstår hur jag menar.
Och nu när det blev så tokigt var jag glad över gårdagens 40 mil i spöregn. Regn har ju den fördelen att fler håller sig till andra aktiviteter:confused: (eller vad tror ni som skolkade?)
Men vi var fyra hojar på väg till Älvkarleby och fem på tillbakavägen.
God eftermiddag
Thomas Weglert