Katsura skrev:Om man av någon orsak startar en Zumo 390/590 när man är på en rutt så får man en fråga att man måste ange från vilken punkt på rutten man vill starta. Hur tar man bort denna fråga så att GPSen startar från den position men är på? I verkligheten är det ju ofta så att man inte vet var man är i förhållande till ruttpunkterna.
Om detta händer ute på vägen kan du välja en punkt som du tror att du passerat och när rutten visas kan du anv funktionen "Hoppa över" om GPS:en vill leda dig bakåt på rutten.
Det går antagligen inte att komma från frågan om nästa punkt. Däremot finns olika work-arounds.
Eftersom du verkar ha en rutt gissar jag att du skapat denna i BC. Då kan du även spara rutten som "spår" och även exportera spåret till din GPS.
I GPS kan du därefter välja att visa spåret och då vet du också var rutten går. Kör sedan mot en punkt på spåret.
Då du importerat ditt spår i GPS finns en funktion som konverterar spår till rutt. Då man startar en rutt skapad av ett spår får man också upp frågan du nämner ovan, men på rutten finns då endast startpunkt och stopp-punkt, inga mellanliggande punkter.
Om jag inte har spåret i GPS undviker jag att trycka på stoppknappen innan jag nått målet. Aut omräkning är OFF och om man zoomar ut går det att köra till/mot en punkt på själva rutten. Väl ute på rutten startar navigeringen igen. Ev kan man även här behöva anv funktionen "Hoppa över" om GPS:en tex vill att man ska vända om passera någon punkt som man missat.