Det här tipset har säkert förekommit tidigare, men jag lyfter det igen.
Om man lägger rutter i Basecamp och samtidigt kollar Google Maps så ser nog alla att det inte stämmer riktigt mellan kartorna. Förhållandet höjd/bredd skiljer sig avsevärt, vilket innebär att "det där fina stället" på Google ibland är svårt att hitta.
"Problemet" består i att Google och Basecamp har olika "Aspect ratio", dvs. från vinkel man betraktar kartan (eller rättare sagt jordgloben). Ju längre norrut, ju mer "utplattad" blir kartan, vilket också gör att det som enligt Basecamp SER UT att vara kortaste vägen inte alltid är det!
Det finns ett eminent verktyg för att fixa till det här:
http://www.javawa.nl/download.script/so ... TK&lang=en
Ladda ner, installera och starta programmet, välj vilken av de installerade kartorna du vill ändra, välj "Extra", "Projection Angle Selection". Det verkar som att ca 65 degrees stämmer hyfsat mot Google Maps.
Basecamp får inte vara igång när ändringen görs. Tilläggas skall att man enkelt kan återgå till standardinställningen i Basecamp. Det kan också vara idé att laborera på en äldre karta om den finns kvar i datorn.